Впевнені чи таки невпевнені або чому нарцисів потрібно жаліти?

Вважати себе центром всесвіту – не лише неприємна риса, але й вкрай шкідлива, стверджують вчені.

Кожен з нас зустрічав у своєму житті людей, які всіма правдами й неправдами намагаються привернути увагу інших.

Таких особистостей багато з-поміж політиків та зірок поп-культури. Вони мають надзвичайне почуття власної значущості та таланту, а людей навколо зазвичай ігнорують. Психологи називають їх нарцисами на честь персонажа давньогрецької міфології, який закохався в своє віддзеркалення у воді озера.

Коли знайомишся з такою людиною, її зухвала впевненість у собі спочатку здається привабливою. Але згодом зовнішній лоск поступово спадає, а прагнення перетягнути ковдру на себе за будь-яких обставин та відверте презирство до інших стають дедалі більш очевидними.

Самозакоханий нарцис безперечно є у вашому офісі, вашій родині, або, принаймні, ви його бачили на екрані телевізора. І його зарозумілість і пиха вас постійно дратують. Це неважко зрозуміти, втім, останні дослідження в галузі психології свідчать, що найбільш адекватною реакцією на поведінку нарцисів є співчуття, а, можливо, й добре ставлення.

Нарциси страждають від низької самооцінки

Розглянемо спочатку відкриття, послідовно підтверджене дослідженнями, що попри зовнішню зарозумілість і егоманію, більшість нарцисів страждають від низької самооцінки. Вчені продемонстрували це багатьма різними способами, зокрема, за допомогою “тесту на неявні асоціації”. Цей тест вимірює, наскільки легко люди асоціюють слова, пов’язані з власним “я”, з іншими приємними або неприємними словами.

Нарциси часто асоціюють слова, пов’язані з власною особистістю, як-от “я”, “мій” або “я сам” з негативними словами – “біль”, “страждання” і “смерть”
Одне дослідження переконливо показало, що самозакохані люди, хоча й зазначали, що мають високу самооцінку, в ході випробування однозначно асоціювали слова, пов’язані з власною особистістю, як-от “я”, “мій” або “я сам” з негативними словами – “біль”, “страждання” та “смерть”.

В ході іншого експерименту внутрішню невпевненість нарцисів виявили за допомогою оригінальної методики, яка має назву “фальшивий трубопровід”. Деяких учасників експерименту підключили до спеціального обладнання, яке, як їм пояснили, показуватиме, чи говорять вони правду. У той час іншій контрольній групі, яку також підключили до обладнання, сказали, що воно вимкнене.

В експерименті взяла участь 71 жінка. Виявилось, що учасниці, схильні до нарцисизму, відзначали помітно нижчу самооцінку, ніж жінки в контрольній групі, оскільки знали що детектор брехні може викрити неправдиві відповіді. Насправді, вони зазначили навіть нижчу самооцінку, ніж жінки, яким не була притаманна надмірна самозакоханість.

Результати МРТ головного мозку нарциса

Факт, що нарцисичні особи компенсують свою внутрішню невпевненістю зовнішньою зарозумілістю, підтверджується й результатами МРТ головного мозку. В ході одного дослідження хлопчики-підлітки грали у командну комп’ютерну гру під назвою “Кібер м’яч”, у той час як вчені спостерігали за їхньою мозковою діяльністю за допомогою МРТ.

Учасники, схильні до самозакоханості, не відзначали більшого дискомфорту, ніж інші, коли товариші по команді ігнорували їх, але зображення МРТ продемонстрували надзвичайну активність в ділянках мозку, які зазвичай пов’язані з досвідом соціального або душевного болю.

Зовсім нещодавно нейрофізіологи з Університету Кентуккі за допомогою іншої техніки сканування мозку спробували дослідити щільність нейронних зв’язків у різних ділянках мозку учасників.

Дослідження, опубліковане раніше в цьому році, показало, що учасники, схильні до нарцисизму, мали менш щільну сполучну тканину між медіальною префронтальною зоною кори головного мозку, яка відповідає за думки про себе, і вентральним стріатумом – ділянкою, пов’язаною з відчуттям винагороди і задоволення.

На думку дослідників, цей “внутрішній дефіцит зв’язку із самонагородою” перешкоджає нарцисам думати про себе позитивно, що пояснює, чому вони завжди намагаються привернути увагу і зміцнити свою впевненість у собі.

Нарциси надзвичайно чутливі і вразливі

Але той факт, що самозакохані люди відчувають гостру невпевненість у собі, – не єдина причина відчувати жаль до них. Інший напрямок досліджень свідчить, що самозакохана поведінка дуже ускладнює життя самого нарциса.

Швейцарські вчені провели низку досліджень за участю сотень людей впродовж кількох шестимісячних періодів, у ході яких вони вимірювали рівень самозакоханості учасників і кількість стресових подій в їхньому житті.

Результати показали, що в житті більш схильних до нарцисизму учасників траплялось більше неприємних подій, як-от хвороби, нещасні випадки та розриви стосунків.

Виходячи з цього, дослідники з Університету Берна зробили висновок, що “нарцисизм є тактикою, яка перешкоджає адаптації до життя, що породжує несприятливі події в житті нарцисичних осіб”.

Це особливо погана новина, з огляду на те, що вони, вочевидь, гостріше реагують на стрес, ніж решта людей. Так, команда дослідників на чолі з Джо Ченом з Університету Колумбії провели дослідження, в ході якого попросили 77 старшокурсниць записувати в щоденник свої негативні емоції. Вчені також взяли зразки слини досліджуваних, щоб визначити ознаки фізіологічної реакції на стрес (зокрема, наявність гормону кортизолу та білка альфа-амілази).

У нарцисів сильніша фізіологічна реакція на стрес

Дослідники з’ясували, що ті, хто в ході анкетного опитування продемонстрував високий рівень самозакоханості, також мали сильнішу фізіологічну реакцію на стрес, що підтверджує думку про те, що нарциси є на подив тонкошкірими і чутливими.

Втім, визнаючи вразливість нарцисів, не варто забувати, що вони непогано вміють компенсувати цю рису. Іноді вони демонструють дивовижну стійкість перед обличчям невдач, а також вміють уперто доводити свою цінність самому себе та іншим.

Існують докази, що творчим колективам піде на користь один-два нарциса, оскільки їм зазвичай вдається створити атмосферу здорової конкуренції. Є свідчення й того, що нарцисів можна трохи перевиховати і навчити співчуттю, якщо попросити їх подивитись на ситуацію очима інших людей.

Враховуючи висновки багатьох досліджень, у спілкуванні з нарцисами варто набратися трохи терпіння, а можливо й співчуття. Швидше за все, вони просто намагаються компенсувати свою внутрішню невпевненість, і навіть якщо іноді вони виглядають самовдоволеними зарозумільцями, життя в них може бути дуже непростим, особливо з огляду на те, як гостро вони сприймають поразки.

Автор Крістіан Джаррет

Залишити коментар

Прокрутити вгору