Коли звертатися до психолага : з якими проблемами і симптомами

Психосоматика: в яких випадках звертатися до психолога і яких результатів очікувати

Найбільш часте питання, яке чує психолог, що працює з темами здоров’я: “З якими хворобами до вас можна звертатися? Чи можна працювати з моїм захворюванням? “.

Дійсно, є список захворювань, які вважаються психосоматичними. Є захворювання, виникнення та перебіг яких залежить від стресу. Але, по-перше, відомий всім список психосоматичних захворювань значно змінюється з плином часу, а, по-друге, це не означає, що звертатися до психолога можна тільки з цими хворобами. Тому коротка відповідь на питання, з якими проблемами зі здоров’ям можна звертатися до психолога, – з будь-якими.

Проблеми, з якими слід звертатися до психолога

-вони викликають тривогу, страх, пригніченість і інші важкі стани.
-лікарі кажуть “вам просто не треба нервувати”, “просто треба сісти на дієту” і будь-які інші “просто”, які насправді не просто.
-ви помічаєте посилення симптому в певних обставинах або присутності певних людей.
-лікарі кажуть, що зі здоров’ям все гаразд, але симптом все одно викликає дискомфорт.
-є хронічне захворювання, але не виходить вести відповідний спосіб життя.
-зі здоров’ям все гаразд, але страшно захворіти в майбутньому.
-у вас не виходить фізично і емоційно розслабитися.
-відносини з оточуючими викликають хвилювання і тривогу (це не обов’язково пов’язано з проблемами зі здоров’ям, але дуже пов’язано з тілом і з загальним відчуттям благополуччя).
-врешті решт, якщо вам здається, що у хвороби є якісь психологічні підтексти.

Коли слід звертатися до соматика

Крім того, якщо у вас є проблеми з поставою, можна звернутися до фахівців, які працюють за допомогою соматичних методів (на слуху соматика Томаса Ханни, метод Фельденкрайза, пілатес). Традиційно соматики навчають тілесно-орієнтованих і танцювально-рухових терапевтів, але все ж це не психотерапія, а дотична область, яка вчить пізнавати своє тіло і керувати ним.

Коли людина приходить до психолога з потенційною психосоматикою, вона завжди хоче вилікуватися. При цьому чесний фахівець зобов’язаний нагадати, що він не лікар або цілитель, а всього лише консультант, якому доступна робота з усвідомлюваною частиною тілесного досвіду, але ніяк не з несвідомими фізіологічними процесами.

У популярних статтях про психосоматики часто пишуть, що хвороби виникають від внутрішніх конфліктів, заблокованих емоцій, психотравм (продовжите список). Пропрацюєш – вилікуєшся. Я не можу з цим сперечатися, тому що незрозуміло, як це можна довести або спростувати. Ланцюжок від внутрішнього конфлікту до соматичного захворювання в принципі не може бути побудований, тому що ці поняття з різних понятійних систем. Проте, в результаті терапії симптом може вичерпатися. Не завжди, але і не рідко. Чим це пояснити, якщо без містики і спекуляцій.

Зміни, що призводять до зникнення симптомів

1. Зміна стану людини тягне за собою зміни в тілі: освоюється нова постава, розслабляються затиснуті зони. Цього буває достатньо, щоб позбутися, наприклад, від головного болю або болю в спині.
2. Зміна способу життя. Людина стає більш чутливою у виборі їжі, починає більше рухатися або, навпаки, перестає виснажувати себе навантаженнями. Не тому, що так треба або правильно, а тому, що інакше вже не хочеться. У короткостроковій перспективі налагоджується травлення, а про довгострокову не мені вам розповідати.
3. Зміна середовища або адаптація до неї. Людина переїжджає за місто або з середньої смуги на тепле море. Залишає роботу, де занадто багато стресу (і мало радості). Наймає няню, врешті-решт.
4. Зміна ставлення до лікування. Людина, яка лікувалася виключно травами і сама, вирішує піти до лікаря. Або перестає глушити симптом ліками з короткочасним ефектом і йде до остеопата, на йоготерапію або пілатес.

Всі ці зміни та їх наслідки прозорі. Ти усвідомлюєш, що саме з тобою відбувається в результаті чого твоє здоров’я стає краще. Ніяких чудес. Швидше приємні побічні ефекти.

Пам’ятайте, будь ласка, що психолог – не заміна якісного лікування і тим більше діагностиці. Слідом за ВООЗ я дотримуюся погляду, що на хворобу впливають психологічні, біологічні та соціальні фактори. І саме поєднання грамотної психологічної та медичної допомоги дозволяє людині значно поліпшити своє здоров’я.
Автор: Сазонова Ольга

Залишити коментар

Догори