Психопат vs соціопат

Психопат і соціопат – два терміни, які в популярній психології використовують для опису людей з антисоціальним розладом особистості. Між ними є відмінності.

Але спочатку про те, що їх об’єднує. Загальна особливість соціопата і психопата – ігнорування безпеки інших людей, їх почуттів і прав, схильність до обману і маніпулювання. Втім, всупереч поширеній думці, такі люди не завжди запальні та схильні до насильства.

Діагноз може бути встановлений, якщо у людини, крім загальних критеріїв розлади особистості, спостерігаються не менше трьох з наступних симптомів:

 • Регулярно порушує закони та нехтує соціальними нормами.
 • Постійно бреше та обманює інших людей.
 • Імпульсивний, не здатний планувати заздалегідь.
 • Дратівливий і агресивний, схильний до частих бійок.
 • Мало піклується про безпеку свого оточення.
 • Безвідповідальний, не здатний виконувати фінансові зобов’язання.
 • Не відчуває докорів сумління чи каяття, заподіюючи шкоду іншим людям.

Ці симптоми починають проявлятися у віці 15 років, а років через десять людина вже на півдорозі до серйозного особистісного розладу. У чому ж все-таки різниця між психопатом і соціопатом?

Особливості психопата

1. Психопатія, швидше за все, вроджений розлад – до появи таких властивостей особистості є генетична схильність. Дослідження показують, що у психопатів недостатньо розвинені ті відділи мозку, які зазвичай відповідають за регулювання емоцій і контроль імпульсів.

2. Як правило, психопатам важко створювати надійну емоційну прихильність у відносинах з іншими людьми. Натомість вони вибудовують штучні, поверхневі відносини, щоб маніпулювати близькими з найбільшою для себе вигодою. Люди для них – просто пішаки, призначені для реалізації їх особистих цілей. І якої би шкоди вони не завдавали оточенню, психопати вкрай рідко відчувають каяття з приводу власних дій.

3. Як не дивно, в очах оточення вони виглядають чарівними, надійними, порядними людьми, з нормальною, стабільною роботою. У деяких з них навіть є сім’ї і зовні ніби міцні відносини з партнером.

4. Досить часто вони добре освічені, багато чому можуть навчитися самостійно. Опинившись замішаним у якійсь кримінальній історії, психопат зробить все, щоб мінімізувати ризик покарання. Він ретельно спланує справу і передбачить всі можливі варіанти розвитку подій.

Приклади психопатів в кіно

 • Декстер (герой американського серіалу «Декстер», 2006-2013);
 • Антон Чигур (герой Хав’єра Бардема в однойменному фільмі братів Коенів, 2007);
 • Патрік Бейтмен в «Американському психопаті»
 • Мері Херрон (2000).

Особливості соціопата

1. Соціопатія – результат впливу певних факторів середовища, наприклад  сімейної атмосфери, в якій росла дитина, фізичного або емоційного насильства або якась інша дитяча травма.

2. Соціопати поводяться ще більш ексцентрично і непередбачувано, ніж психопати.

3. Маючи ті ж проблеми з формуванням прихильностей, деякі з них, таки можуть підтримувати з кимось особистий зв’язок або відчувати себе своїм у групі однодумців. Але вони нездатні  утримуватися на одній і тій же роботі або демонструвати світові хоча б видимість нормального сімейного життя.

4. Здійснюючи злочин, соціопати діють необдумано та імпульсивно. Їх легко розгнівати, що загрожує спалахом насильства. У силу цих особливостей небезпечний вчинок соціопата простіше передбачити.


Приклади соціопатів в кіно

 • Джокер в «Темному лицарі» Крістофера Нолана (2008);
 • Алекс в «Заводному апельсині» Стенлі Кубрика (1971).

Хто більш небезпечний: психопат чи соціопат?

І той і інший представляють небезпеку для суспільства, принаймні допоки не будуть намагатися впоратися зі своїм розладом. Але психопати все ж більш небезпечні, тому що вони не відчувають ні найменшого почуття провини за свої вчинки. Вони здатні емоційно усуватися від здійснюваних дій.

А для людини, позбавленої співпереживання, чужі страждання просто не мають жодного сенсу. Багато відомих серійних вбивць були психопатами. Але далеко не всі психопати та соціопати були або будуть вбивцями.

Психопатія і соціопатія – дві різні грані антисоціального розладу особистості, який діагностується приблизно у 1-3% населення. Він частіше трапляється у чоловіків і переважно у людей, які страждають алкоголізмом, наркоманією та токсикоманією.

Психопати більш маніпулятивні та привабливі, їм легше створювати видимість нормального життя і мінімізувати свою участь у протизаконних діях. Соціопати більш ексцентричні, легко впадають в сказ і нездатні вести хоч якесь нормальне життя. Вони творять зло нерозважливо і не замислюючись про наслідки. 

Ольга Климентович, психолог – Львів

За матеріалами tut-cikavo.com

Залишити коментар

Scroll to Top